vv Winsum O17-1 – Heerenveense Boys O17-1  2 – 1 nv (1 – 0)

Als administratief medewerker van e O17-1 voer ik de dag voorafgaand aan de wedstrijd de gegevens in de app in, spelers en wissel. Op de dag zelf volgt dan nog de toevoeging van mijzelf als official, vlaggenist in mijn geval. Ik kwam tot de ontdekking dat dit niet nodig was. KNVB stuurde een voltallige scheidsrechters equipe naar de wedstrijd, zelfs voorzien van een vierde man. Heerlijk. Ik mocht als toeschouwer de wedstrijd ervaren. Samen met Pas vertrok ik naar de Schouwerzijlsterweg. Onderweg ontving ik een app: ‘kan je koffie kopen?’ Onze zoon gaf aan nog niet helemaal wakker te zijn, nu weet ik dat koffie niet direct het juiste middel is, maar wij hebben ons dit nu eenmaal wijs gemaakt. Hij kreeg zijn koffie en wij installeerden ons langs de lijn op één van de bankjes. Even voor elf uur gingen beide teams, inclusief het trio die de leiding op zich heeft genomen, het veld op. Het zag er professioneel uit en het bezoekende team liep langs de ontvangers. Er werd getost en gedraaid en Winsum trapte af. Beide teams begonnen krampachtig en voorzichtig.  Er werd rond gespeeld en rond gespeeld en rond gespeeld en …, naja dat duurde even. De tactiek leek er op gericht de tegenstander in sleep te spelen. Na vijf minuten had Winsum 100% balbezit en werd voor het eerst de weg nar voren gezocht. Toen werd ook duidelijk dat de bezoekers vooral goed in verdedigen waren. Het was moeilijk doorkomen en het oog moest vallen op de gaten die zo nu en dan toch ontstaan en de eventuele fouten die gemaakt worden. Het rondspelen ging door en over en weer  werd de bal geraakt en kwam er meer een balans. Winsum was voetballend de sterkere, Heerenveen was sterker in het consolideren. Ondertussen had de gehele O19-1 zich om ons heen verzameld> het voordeel was dat we de wedstrijd op een andere manier gingen ervaren, leuker. Er gebeurde in het veld nog steeds weinig. Ik kan niet zeggen dat de teams aan elkaar gewaagd waren, ze hielden elkaar simpelweg in bedwang. Heerenveen creëerde nagenoeg niets en  Winsum speelde met de handrem loerend op een gaatje. Ergens in de 20e minuut kreeg Winsum op een uitgelezen plek een vrije bal. Roël schoot hem fantastisch in, maar de kracht bleek  in dit geval Raul te zijn die op het juiste moment wist te bukken en daardoor de keeper verraste, 1 – 0. De ontlading was groot. Ook aan de kant. Het vervolg was een herhaling van de eerste 20 minuten, rondspelen, weinig creëren en consolideren. Het leek alsof Heerenveen niet meer kon.  Rust. Heerenveen mocht aftrappen en Winsum nam over.  Na vijf minuten leek ook de tweede helft een beeld te geven van rondtikken, loeren op een kans en consolideren. Echter ging de tweede helft vanaf dit moment over een geheel andere boeg. Met name vanuit de meegereisde staf aan Friese zijde ontstond een wat grimmige sfeer die zich langzaam over het team uitspreidde. Na een minuut of zes kreeg de nummer 6 van de Boys uit Heerenveen het op de heupen. Mede door zijn toedoen ontstond er chaos in het 16 meter gebied van Leroy en prompt was het 1 – 1. Een ongekende ontlading was er vanuit de dug-out en bij de meegereisde ‘fans.’ De vlam sloeg nu ook in de pan. Heerenveen wilde doorpakken, maar het ontbrak aan voetballend vermogen dit te doen. De inzet daarentegen werd verdubbeld en vooral het fysieke element zorgde voor een spectaculair (niet altijd even leuk) effect. Er gebeurde van alles en de scheidsrechter had het moeilijk, in de chaos die zo nu en dan ontstond is het niet een keer ontspoort en, misschien niet helemaal objectief beoordeeld, is dit de verdienste van de spelers onderling geweest. Ondanks het harde spel bleven ze sportief naar elkaar. Hard, maar fair zeg maar. De gemoederen liepen op, alles wat de scheidsrechter deed en besloot, was niet goed in de ogen van de bezoekers. De leiding van Heerenveen kreeg nog een reprimande. Dat de scheidsrechter beide kanten op ging in zijn beslissingen, werd duidelijk toen in de 35e minuut een speler van ons hard onderuit gehaald werd. Ook ik kon me even niet beheersen toen. Gezegd werd dat er niets aan de hand was. Ik denk dat onze middenvelder blij mag zijn dat hij er niets aan over heeft gehouden. Vlak voor het eindsignaal was het nog spannend toen een snelle en goede aanval van Winsum onderschept werd. Tijdens de onderschepping werd Remco opzichtig uit balans gebracht. De scheidsrechter zag er niets in. Eindsignaal – verlengen. Twee keer 13 minuten.  Het was spannend, maar het werd nog spannender. Het eerste bedrijf van de verlenging liet het beste deel van Winsum zien. Er viel wat te halen, er stond iets op het spel en wat kan je verliezen. Er werd opportunistisch gevoetbald met drang naar voren. Hoog tempo ook, terwijl iedereen op was. Na tien minuten kreeg Raul het op de heupen en na een goede actie, ondersteund door goede loopacties van teamgenoten, wist hij de verdediging van Heerenveense Boys te verrassen: 2 – 1. Nu was het een kwestie van uitbreiden, en/of vasthouden. Het eerste deel van de verlenging duurde drie minuten te lang, maar ging erg snel voorbij. Het tweede deel liet een ander beeld zien, de bezoekers waren vooral gericht op het fysieke en de Winsumers wilden vooral schade voorkomen. Dat laatste lukte, sterker nog Winsum was tot drie keer toe dichterbij een uitbreiding. Het eindsignaal klonk en Winsum gaat door. De bezoekers baalden, maar konden niet anders dan accepteren. Ik gaf de scheidsrechter nog een hand en complimenteerde hem met de rust die hijzelf wist te bewaren hij had het zwaar vandaag. Ook het team gefeliciteerd. Ik wilde de bezoekers nog succes voor de toekomst wennen, maar helaas… Tijdens een wedstrijd gebeuren dingen die je van tevoren liever niet hebt, je rekt de grens op en overschrijdt een grens. Alles om te bereiken wat je wilt. Natuurlijk kan je van tevoren afspreken dat dit niet hoort, en dat je liever wat anders ziet. Maar wil je je doel bereiken, dan is het soms nodig. Na de wedstrijd echter laat je dit los, waar je uitdeelt moet je ook kunnen incasseren. Er zijn winnaars en verliezers in beide schuilt de les voor jezelf. Winsum zal zich op moeten maken voor de volgende wedstrijd. Ze gaan een ronde verder in de strijd om een plek in de 4e Divisie. Velocitas zal de tegenstander zijn. In Groningen zal de wedstrijd worden gespeeld, we weten nu nog niet hoe laat. Natuurlijk bent u van harte uitgenodigd.