VV Winsum O19-1 - VV Zuidhorn 5 - 0 (2 - 0)
 
Het beloofde een koude grauwe dag te worden. Het zou ook gaan regenen. De weer-app toonde dat moment precies wanneer het team zou gaan voetballen. Om tien voor tien reed ik naar sportpark Schouwerzijlsterweg.  Willen we de afhankelijkheid niet uit handen geven, dan moet er vandaag gewonnen worden. Er waren gesprekken geweest. Er waren voorkeuren uitgesproken. Er was getraind, en nog een keer. Alles in het teken van de wedstrijd van vandaag. Dat is niet anders dan anders, maar nu zou het er om moeten gaan en moest de focus er zijn. Gedaan moet worden wat je minimaal mag verwachten. Het zijn natuurlijk loze woorden, een belangrijke factor is het moment en de emotie. Laat je je meevoeren, of weet je je koel te houden. Focus was er toen ik kwam. Er werd aan positiespel gedaan en iedereen in het team zag er scherp uit. Gebrand waren ze. De scheidsrechter wilde een onderhoud. En om 10:15 liepen we gezamenlijk het veld op. Winsum in een rood shirt, omdat de eigen kleuren te veel overeenkomsten kenden. Er werd getost en Winsum trapte af. De overtuiging die er in zat toen ik aankwam, en wat ik tijdens de warming-up zag, leek als sneeuw voor de zon te zijn verdwenen. Zuidhorn zette direct volle druk op Winsum en wist met succes de verdediging te testen. Leroy moest zelfs al aan de bak. Na vijf minuten leek er iets van balans te komen en ging de wedstrijd in golfbewegingen op en neer. Winsum kreeg meer grip en de combinaties gingen lukken. De verdediging van Zuidhorn had vanaf dat moment zichtbare moeite met onze aanvallers, die beweeglijk en met snelheid de boel uit elkaar begonnen te trekken. Ze hielden oog voor elkaar. Ook het belang van voetballen zonder de bal werd uitgespeeld. In de 15e minuut werd dit dan ook beloond. Een loopactie van onze spits was de aanleiding voor een effectieve combinatie tussen Roy en Tijs. De laatste gaat de boeken in als maker van het doelpunt: 1 - 0. De wedstrijd was hiermee ontketend en Winsum maakte gebruik van de gaten die ontstonden. Het beweeglijke kwartet voorin zorgde voor veel dynamiek en dreiging. Prompt wist Roël de stand op 2 - 0 te zetten, door een mooie sleepactie over links. Zuidhorn wist ondertussen niet meer waar ze het zoeken moesten. De combinaties en het tempo was niet bij te benen voor de bezoekers. Ze gingen langzaam over op een tactiek die we ook zagen bij HFC. Lange ballen en dan maar hopen dat het goed valt. Onze verdedigers bleven echter mooi op lijn staan. Hierdoor moest Zuidhorn op scherp spelen en ontstond er regelmatig een buitenspel situatie. De eeuwige discussie. Één keer ontplofte de dug-out van de bezoekers en kreeg ik allerlei ziektes en beperkingen naar m'n hoofd geslingerd. Er stonden op dat moment maar liefst drie man buitenspel. De emotie begon langzaamaan de overhand te krijgen bij de bezoekers en in de 40e minuut liet een verdediger van Zuidhorn zich gaan door onze spits hardhandig tegen de reclameboarding te werken. Hij schrok zichtbaar van zijn eigen actie. Er ontstond een klein beetje commotie. De scheidsrechter liet het zoals het was en er volgde een ingooi. Achteraf kunnen we zeggen dat het gelukkig gebleven is tot een klein kwetsuur aan het gezicht en een wond aan scheenbeen en knie. Onze spits kon zich gaan douchen in ieder geval. Voor Zuidhorn een plaaggeest minder. Hoewel. Quinten was de vervanger en hij viel erg goed in en zal in de tweede helft een belangrijke rol gaan spelen door de verdediging regelmatig op het verkeerde been te zetten. Rust. Het was nog steeds droog.
 
De tweede helft begon met een aftrap van Zuidhorn die over moest. Zuidhorn wilde direct de wedstrijd naar zich toe trekken. Gezien de stand in de competitie waren ze dit aan zichzelf schuldig. Het meegereisde publiek leefde zichtbaar mee en probeerde op hun manier de twaalfde man te zijn. Het zat er alleen niet in. De combinaties mislukten. Ze kwamen te laat bij de bal, en eenmaal door onze defensie heen ontstond er vaak een fantasieloze situatie die eindigde achter, over en naast het doel. In de gehele tweede helft had Leroy regelmatig de bal, maar hoefde hij slechts één keer echt in actie te komen. Winsum stond goed opgesteld. De verdediging mooi op lijn. Max en de onvermoeibare Stan hielden het spel mooi breed en hadden beiden de gehele zijkanten onder controle. Chris en RemCo werkten als een explosievenopruimingsdienst op het middenveld en wisten nagenoeg iedere aanval al voortijdig in de kiem te smoren. En kwam de bal eenmaal bij Roël, Roy en Quinten, dan was het eigenlijk al bekeken voor Zuidhorn. Met name de loopacties van Quinten zorgden ervoor dat de ruimtes goed benut konden worden. Tenslotte liep er ook nog een zeker Tijs rond. Hij liet eerder al zien over goede (wielerterm) benen te beschikken, maar in de tweede helft ontpopte hij zich als een ware tovenaar en was er geen houden aan voor de verdediging van bezoekers. In de 62e minuut wist hij de score uit te breiden naar 3 - 0. Het was een actie dwars door de verdediging heen. Een kleine tien minuten later volgde een oogstrelende combinatie met Jelle, waarna Tijs de vier - nul op het scorebord liet verschijnen. Maar de mooiste actie moest nog komen. In de 76e minuut werd een aanval van Zuidhorn goed gepareerd en kreeg Max de bal in de voeten gespeeld. Onze linkervleugelverdediger werd hardhandig tegen het gras gewerkt. Omdat hij toch nog de pass bij Tijs wist te brengen, liet de scheidsrechter op voordeel doorgaan. Ook nu wist de magiër fenomenaal door de verdediging te slalommen en in een 1 op 1 situatie (altijd lastig voor aanvallers) de keeper op het verkeerde been te zetten: 5 - 0. Even later zou de publiekswissel volgen. De wedstrijd was gespeeld. De tijd gaf echter aan dat er nog tien minuten volgden. Ik kan niet oordelen over Zuidhorn anders dan wat ik vandaag zag, maar ze waren niet meer dan een figurant. Af en toe liepen ze goed in de weg, maar het ontbrak volledig aan voetballend vermogen. Wat wel mooi was, was dat de aanvoerder tot het einde toe zijn team mee probeerde te nemen om er op z'n minst één doelpunt uit te halen. Winsum wint terecht en mag zich als team op de borst slaan. Het was een mooie wedstrijd en vooral een goede teamprestatie. Het bleef droog.
 
Volgende week staat Helpman op het programma. Om 14:00 bent u welkom voor de aftrap op de Esserberg. Tot dan.
 
Er zijn foto's, gemaakt door www.ronjobing.nl