“Er was eens ……..” een vrouwenteam uit Winsum dat naar Groningen toog, bij een voorsprong van 1-0 bij rust in de 2de helft 5x alleen voor de keeper kwam, niet scoorde, vlak voor tijd een onterechte strafschop tegen kreeg en toch heel “cool” in de 92e minuut de winnende treffer maakte. “The (west-) end”. Een sprookje? Nee hoor, een waargebeurd verhaal dat zich afgelopen zaterdag afspeelde tijdens de wedstrijd Lycurgus VR1- Winsum VR1 op sportpark West-End in Vinkhuizen.

Zaterdag 24 september, de zon brandde als nooit tevoren op deze datum. Het kunstgrasveld van Lycurgus leek door vloerverwarming verhit te worden, de kunstgrassprieten hadden hun kop laten hangen en zochten bescherming onder het rubbergranulaat van gerecyclede autobanden. Niet direct goede omstandigheden voor een uitstekende pot voetbal. Die uitstekende pot voetbal kwam er dan ook niet, wel een hele spannende met op het einde veel dramatiek.    

In het begin van de wedstrijd was het Lycurgus die het betere van het spel had. Duidelijk was dat de stad Groninger vrouwen gemakkelijker met het kunstgras overweg konden. De bal maakte voor onze vrouwen onverwachte capriolen en balbezit was dan ook van korte duur. Op het middenveld stond de organisatie niet goed, waardoor Lycurgus ruimte kreeg om te combineren. Lycurgus was echter niet bij machte om de goed georganiseerde verdediging van onze vrouwen in moeilijkheden te brengen. Na wat aanwijzingen van coach Alfred kwam er meer balans op het middenveld en in de 30e minuut kwam de eerste echte kans voor onze vrouwen. Chantal passeerde op links enkele verdedigers, waarna Alieke in het strafschopgebied van Lycurgus de bal van Chantal overnam en direct op doel schoot. Haar schot werd knap naast getikt door de keeper van Lycurgus. Dik 1 minuut later had de keeper weer een hoofdrol, maar dan voor Lycurgus een negatieve. De keeper had de bal aan de voet op de rand van haar eigen strafschopgebied en wilde de bal naar de zijkant passen. Alieke, die op een meter of 10 van de keeper stond, besloot om vol door te lopen naar de keeper. Wat Alieke hoopte gebeurde. De bal ketste af op haar lichaam en belandde voor haar voeten. Ze passeerde eenvoudige de keeper en schoof de bal in het lege doel (0-1). Tot aan de rust had Willisa nog even een momentje, waarbij ze bij een afstandsschot vlak onder de lat iets te vroeg opsprong. Zoals een goede keeper betaamt, corrigeerde ze haar fout door zich net even iets verder te strekken dan mogelijk leek, waardoor ze met haar vingertoppen de bal toch nog kon keren. Zo werd er met een voorsprong gerust en kon met een lekker gevoel de kleedkamer worden opgezocht.

In de 1e minuut van de 2de helft had de wedstrijd direct in het voordeel van onze vrouwen beslist kunnen worden, toen Chantal alleen op de keeper af mocht. Maar Chantal en kunstgras zijn niet altijd de beste vrienden, dus bleef Lycurgus in de wedstrijd. Lycurgus begon meer druk naar voren te zetten, waardoor er steeds meer ruimte ontstond voor onze vrouwen om gevaarlijke aanvallen op te zetten. Drie corners voor onze vrouwen op rij zorgde niet voor de zo gewenste 0-2 en van beide kanten werd het veldspel steeds onrustiger. Alieke kwam links voor het doel alleen op de keeper van Lycurgus af, zag echter aan de andere kant de geheel vrijstaande Chantal over het hoofd en Alieke’s schot trof geen doel. Vlak daarna eenzelfde situatie, waarbij Alieke Chantal wel zag staan, alleen was haar pass op deze ondergrond net even te hard en onnauwkeurig voor Chantal om de bal binnen te tikken. Na 70 minuten werd Minke gewisseld voor Saskia. Ze stond “koud” in het veld of ook zij kwam oog in oog te staan met de keeper van Lycurgus. De bal echter maakte zoveel snelheid dat ze de controle over de bal verloor en de keeper eenvoudig kon redden. Vlak daarna kwam ook Melinda schuin voor het doel van Lycurgus alleen op de keeper af, maar ze had iets teveel tijd nodig waardoor haar schot alsnog door een inkomende verdediger geblokt kon worden. In de 75e minuut werd diezelfde Melinda door vermoeidheid en de warmte overmand en zakte letterlijk door haar “hoeven”. Volledig leeggespeeld werd ze vervangen door Indy. De beslissende 2de doelpunt voor onze vrouwen wilde maar niet vallen en Lycurgus werd steeds dreigender richting Willisa’s doel. Het einde van de wedstrijd naderde en voor Lycurgus gold het credo “alles of niets” en onze vrouwen wilden de kleine voorsprong over de tijd brengen. Door de vermoeidheid vanwege de zware wedstrijdcondities viel bij beide ploegen langzaam de organisatie weg en daar profiteerde Lycurgus in de 83e minuut handig van. Sabine werd in haar eigen strafschopgebied omspeeld en durfde een tackle niet aan vanwege het gevaar van een eventuele overtreding. Yvonne, die in een betere positie stond, ging (zoals altijd) vol het duel aan. Ze raakte keurig de bal, echter de doorgelopen Lycurgus speler viel over de knie van Yvonne. De clubscheidsrechter van Lycurgus, die tot dan prima had gefloten, maakte volgens velen niet de juiste afweging en legde de bal op de elfmeterstip. Willisa koos de juiste hoek, maar de bal kreeg op het kunstgras zoveel vaart mee dat ze de 1-1 niet kon voorkomen. De emoties in en buiten het veld liepen hoog op en de laatste minuten van de wedstrijd verliepen tactisch gezien chaotisch. Met nog een paar minuten te spelen leek Lycurgus zelfs de 2-1 te maken, maar een prachtige verdedigende actie van Sabine net buiten het strafschopgebied leverde Lycurgus slechts een vrij trap op. De vrije trap verdween hoog over het doel van Willisa. Ondertussen liep de spanning bij onze vrouwen op. Alieke zat steenkapot, had bijna geen lucht meer en werd ook nog eens met een klassieke bodycheck tegen de grond gewerkt (wat een gele kaart opleverde voor de Lycurgus verdediger). De spanning en vermoeidheid ontnam Yvonne letterlijk haar adem, maar na een paar “pufjes” kon ook zij verder. Onze vrouwen rechten hun rug nog eenmaal, de overwinning moest hoe dan ook binnengesleept worden. In de laatste minuut van de wedstrijd, in blessuretijd, werd er nog een hele mooie aanval op de kunstmat gelegd. Chantal werd rond de middellijn aangespeeld. Zij zag Alieke aan de linkerkant helemaal vrijstaan net over de middellijn. Haar pass was op maat en met haar allerlaatste krachten perste Alieke er een sprint uit richting Lycurgus doel. Vanuit het middenveld was het alleen nog Linda die de kracht had om mee te sprinten en bij de 2de paal positie te kiezen. De keeper van Lycurgus  stormde op Alieke af, die de bal keurig breed legde op Linda die eenvoudig kon binnenschieten (1-2). Vlak daarna floot de scheidsrechter af voor het einde en onze vrouwen ploften languit op het groene nepgras. Een “narrow escape” op basis van doorzettingsvermogen en karakter, eigenschappen die onontbeerlijk zijn wil je meestrijden voor een toppositie. Deze zege was op basis van de vele kansen een verdiende overwinning, maar het verdient de voorkeur om wedstrijden zoals deze eerder te beslissen. Dat gezegd zijnde, weten de vrouwen nu ook dat ze ook in een wedstrijd wat langzaam verandert van een voetbalwedstrijd in een vechtwedstrijd ook dan aan het langste eind kunnen trekken. Een kwaliteit die dit seizoen nog wel eens vaker van pas kan komen en dan weer uit de kast gehaald kan worden.    


En zo werd de feestweek in Winsum, met als thema dezelfde beginwoorden als van dit verslag, ook een feest voor onze vrouwen van Team VR1. Ze gingen niet de boot in, maar in plaats daarvan werd door een deel van het team in uitgelaten stemming gekeken naar de bootjes die ‘s avond onder het logo van onze club (inderdaad, de Boog) door voeren.

Hoe een waargebeurd verhaal klinkt als een sprookje met een “happy end”. Team VR1 zorgde daar voor en zal komende zaterdag ook weer vol gaan voor een “happy end”. Tegenstander is The Knickerbockers (TKB) VR2, een team bestaande uit studenten en tevens enkele oud Hunsingo spelers als Ditty Medema, keeper Roxanne Visscher en Marrit Porte. Of deze vrouwen zaterdag te bewonderen zijn op Schilligeham of meespelen bij de 1e team van TKB (dat vorig jaar uit de hoofdklasse degradeerde en nu in de 1e klasse speelt), daar komt u achter als u acte de présence geeft. Aanvang wedstrijd 14.30 uur.

De razende reporter.


Opstelling Winsum VR1:

Keeper: Willisa Scholtens
Achter: Annick de Vries, Sabine Jansen, Yvonne Visser, Marlies Bijman
Midden: Anouk Uil, Linda Bakker (aanvoerder), Melinda Hilbelink (75e min: Indy Balk)
Voor: Minke Lalkens (70e min: Saskia Bakker), Alieke Tuin, Chantal Streppel


Einduitslag: 1-2 (rust 0-1)
Scoreverloop:


32e minuut: 0-1 Alieke Tuin
85e minuut: 1-1 (strafschop)
92e minuut: 1-2 Linda Bakker